«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: 200 років тому на біржі Франкфурта почали торгувати акціями

У 1820-му році на біржі Франкфурта вперше почали торгівлю акціями – першою стала акція Національного банку Австрії. Імперія Габсбургів намагалась відновитись після Наполеонівських війн, тому на німецьких біржах почали торгувати австрійськими акціями.

Привіт всім, мене звати Антон Павлушко і це чергова серія подкасту «Щоденник капіталіста». Я український експат в Німеччині буду ділитися з Вами своїми думками про економіку, історію та фінансові ринки.

Останні випуски ми говорили про фінанси, але в анонсі подкасту я також обіцяв говорити про історію. Отже, влаштовуйтесь зручніше і ми пригадаємо історію торгівлі цінними паперами в Європі.

Скоро від нас піде 2020-й рік, який ще надовго запам'ятається багатьом з нас. На ринок вийшло нове покоління інвесторів, які зі смартфонам та за мінімальну комісію заробляють свій перший досвід на фінансових ринках.

Фінансові ринки, якими ми їх знаємо сьогодні, існують вже декілька сторіч. Це важко уявити мешканцю колишнього Радянського Союзу, але люди на заході з покоління у покоління грали на біржах, заробляли та втрачали свої статки.

Але все буває колись вперше. В Німеччині цього року відзначили 200 річницю початку торгівлі акціями на біржі міста Франкфурт-на-Майні.

У далекому 1820-му році біржа Франкфурта почала торгувати акціями Національного Банку Австрії, який було засновано за декілька років до того. Австрія, тоді це ще була просто Австрія, а не Австро-Угорщина, переживала не найкращі часи після Наполеонівських війн. Країна була фактично на межі банкрутства, тому правлячий дім Габсбургів вирішив заснувати новий національний банк, що спробує вивести країну з кризи та нормалізує роботу фінансової галузі.

Одним з перших акціонерів банку був легендарний німецький композитор Людвіг ван Бетховен, який в ті часи мешкав у Відні. Він придбав 9 акцій нової компанії – хоча важко назвати компанією національний банк. Він повівся як справжній довгостроковий інвестор і тримав свої акції до кінця. Їх успадкував його племінник, якому таким чином дістався статок, що сьогодні мав би ціну на рівні 80 тисяч євро.

Австрійська влада намагалась популяризувати акції свого національного банку, тому вже скоро вони почали торгуватись на європейських біржах. Першими стали біржі Аугсбурга, Амстердама та Франкфурта, який тоді і зараз був таким собі фінансовим центром ще не об'єднаної Німеччини.

На той час біржа Франкфурта була однією з найвпливовіших в Європі і спеціалізувалась на державних цінних паперах – загалом метрополія на річці Майн датує народження своєї біржі 1585-м роком.

У Франкфурті активно торгувались облігації імперії Габсбургів, тому тут вони вивели на ринок акції свого національного банку. На Європу вже насувалась технічна революція і скоро акціями тут нікого не здивуєш – тут будуть торгуватись акції перших залізничних доріг та перших німецьких концернів. Загалом про біржу Франкфурта треба буде робити окрему передачу. А поки що перенесемось до тогочасної України.

1820-й рік в Україні. Маленькому кріпаку Тарасу Шевченку виповнилось шість років. Кріпацтво буде відмінено через 41 рік. На відміну від Відня чи Франкфурта, що були європейськими метрополіями, Київ тоді був провінційним містом Російської Імперії, в якому мешкало десь між 20 та 40 жителів – тоді здавалось, що кращі часи залишились вже позаду.

На Контрактовій площі, потерпаючи від нестачі фінансування, ледь звели новенький Гостинний двір – здавалось би, от би тут влаштувати якусь біржу. Але перша Київська класична біржа почне свою роботу тільки десь за 50 років.

В Києві все ж проводили свою ярмарку – це така собі біржа під відкритим небом, що так і не виросла до справжньої постійної біржі. Треба відзначити, що великі європейські міста вже пройшли цей етап розвитку декілька сторіч до того. Спочатку була торгівля на ярмарках, що переросла у постійну торгівлю. Постійна торгівля з іноземцями вимагала фіксації обмінного курсу та маклерські послуги. Сюди додавалась можливість брати в борг, фіксувати контракти, проводити арбітраж і тому подібне. Декілька сторіч розвитку в такому темпі робили з європейських міст сьогоднішні Лондон, Амстердам чи Франкфурт. Київ через постійні війни та перебування у складі відсталої Російської Імперії цей шлях розвитку не пройшов.

А перші українські біржі були товарно-сировинні, а до торгівлі акціями доведеться почекати ще кілька десятиліть.

Тому, коли раптом у Відні у вас буде перехоплювати подих від різномаїття архітектури, то просто згадайте, що великі європейські міста вже тоді випереджали Київ на декілька століть у своєму розвитку.

Так, завдяки технічній революції та появі справжнього приватного капіталу Київ поступово наздогнав своїх східно-європейських сусідів, але 70 років комунізму відкинули Київ та Україну на фінансове узбіччя Європи. Це прикро чути, але це так і є.

Саме тому так важливо зараз розуміти важливість розвинених фінансових інструментів та приймати участь у світовому розподілі капіталів. Для розуміння української економічної кризи та витоків відсталості країни треба гарно знати історію, щоб не повторювати соціалістичні експерименти та правильно обирати зовнішньо-політичний вектор розвитку країни.

З Вами був «Щоденник Капіталіста» – давайте говорити українською про гроші та фінансові ринки.

Аудіо-версію цієї статті ви можете прослухати як подкаст:

Ви також можете прослухати цей випуск на Spotify, Apple Podcast, Google Podcast чи скористатись сторінкою проекту на Anchor.

Це також може бути для Вас цікавим

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: T-Aktie: народна акція для німців від Deutsche Telekom

25 років тому була приватизована німецька комунікаційна компанія Deutsche Telekom, акції якої тримали мільйони німецьких інвесторів. У найкращі часи ціна на акцію перевищувала 100 євро, але з часом обвалилась ледь не до 7 євро.

DAX – основний біржовий індекс Німеччини

Ранок фінансових аналітиків починається не з кави, а з перегляду численних біржових індексів зі всього світу: Dow Jones 30, NASDAQ 100, S&P500, Nikkei 225, Russell 2000, FTSE100, CAC40, EuroSTOXX50 та звичайно німецький біржовий індекс DAX40.

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: HelloFresh – харчовий гігант, народжений корона-вірусом

Kochbox або "їжа з коробки" – це концепт, завдяки якому німецька компанія HelloFresh увійшла до найбільших компаній на німецькій біржі (DAX40). Під час пандемії послугами компанії почали користуватись мільйони людей по всьому світу. На відміну від інших foodtech-стартапів німці з HelloFresh стали прибутковими.

Блог про європейське IT

IT-UA-DE - блог про європейську IT-галузь знаходиться в тестовій фазі. Якщо у Вас виникли якісь питання по текстах чи пропозиції, то Ви можете написати авторам.


© 2018 ITUADE - новини та аналітика про європейську IT-галузь, вихід українських фірм на ринок ЄС