Фругалізм - як жити, щоб раніше стати фінансово незалежним

Фругалізм – скоріш за все ви мало чули про цей термін в Україні, але на Заході все більше молодих людей починають замислюватись над плануванням своєї кар'єри та фінансового майбутнього, щоб раніше почати відпочивати, досягнувши фінансової свободи.

Привіт всім, мене звати Антон Павлушко і це чергова серія подкасту «Щоденник капіталіста». Я український експат в Німеччині буду ділитися з Вами своїми думками про економіку, історію та фінансові ринки.

Спонсор цього випуску – гедонізм J Я вирішив записати його на березі моря, споглядаючи багатих туристів, що вирвались до своїх заморських маєтків. Спостерігаючи те, як люди спокійно живуть без ранкових мітінгів, зустрічей, проектів, дедлайнів, менеджерів та підлеглих і т.п. Через декілька днів перебування в таких місцях починаєш поступово мріяти про те, а чи можна було б проводити тут більше часу. Або якомога скоріше опинитись тут назавжди. Я думаю такі думки вас частенько відвідували під час відпустки. Але далі думок справа не йде, тому що в реальності гроші ви заробляєте вдома, а сюди приїхали всього лише відпочивати.

Тим не менше тема раньої пенсії чи відходу від активних справ вона мусується в пресі. Раз на квартал кожне поважне економічне видання напише статтю про успішний успіх чергового біткоїн-мільйонера чи приватного інвестора, який ось вже у свої 35 років відходить від активних справ і може дозволити собі нічого не робити до самої старості.

Після цього ви підходите до дзеркала, згадуєте, як колись не купили біткоїни по 2,20 і питаєте себе: «Що ж я зробив не так?»

В Інтернеті є величезна кількість таких гуру, що роблять скріншоти своїх банківських рахунків з багатьма нулями. Ну і додатково, начебто від нудьги, проводять платні семінари по плануванню сімейного бюджету.

На Заході дуже популярним стає такий підхід, як загальний заклик до молодих людей економно споживати та якомога більше відкладати. Така поведінка отримала окремий термін – «фругалізм», що походить від латинського слова «фругаліс» - економно чи впорядковано.

Ідея фругалізму набула популярності на Заході після фінансової кризи 2008-го року. Багато людей тоді замислились на своїм фінансовим майбутнім.

Головними постулатами цієї ідеї є оптимізація витрат – треба відмовитись від всіх непотрібних чи надмірних витрат, а заощаджені гроші треба інвестувати.

В реальності це може означати відмову від цигарок, споживання алкоголю, походів в ресторани, купівлі одягу дорогих брендів чи відпочинку в дорогих готелях. Чимось це схоже на ідеї аскетизму.

Необхідною передумовою такої економії є щонайменше заклик працювати, щоб взагалі було з чого відкладати. Така собі просунута адаптована протестантської етики.

Заощаджені гроші пропонується інвестувати та нарощувати свій капітал. Кінцева мета – ранній вихід на пенсію, а точніше досягнення фінансової незалежності вже після 40 років.

Сюди можна додати так званий «FIRE Movements» – Financial Independence, Retire Early. Тобто – фінансова незалежність, дострокове звільнення з основної роботи. Сучасні капіталісти-міленіали не хочуть працювати до останнього, а хочуть якомога більше отримати від життя ще у молоді роки. Для цього треба спочатку економно жити.

В Ютубі є тренінги з фругалізму, численні блогери-фругалісти розповідають про свій шлях до фінансової незалежності. На мотивуванні до фругілазму багато з них власне і заробляють свої основні гроші.

На це можна дивитись по-різному. Якщо ви бідна людина і вам взагалі нема з чого економити, то ця тема ще не для вас. Якщо ви багата людина, то ця тема вже не для вас.

Скоріш за все ця тема підійде для середнього класу, який в Україні тільки починає з’являтись.

Проблеми середнього класу по всьому світу приблизно однакові. В довгій перспективі ми не можемо розраховувати на допомогу держави – про стабільну пенсію можна забути навіть у розвинених країнах. Треба дбати про своє майбутнє в першу чергу самому.

Сама ідея примусової економії для багатьох звучить дико чи загрозливо, бо треба самого себе обмежувати та контролювати. Знаєте цей момент, коли ви робите якусь непотрібну витрату, а потім починаєте самому собі пояснювати її сенс – мовляв у нас і так одне життя, і його треба прожити красиво.

З іншого боку ми робимо купу фругалістичних речей автоматично – наприклад, кредит на недорогу житлову нерухомість для себе це і є приклад побутового фругалізму.

Навіть кредит на машину за певних умов можна вважати фругалізмом. В свою чергу кредит на Теслу скоріш за все просто марнотратство.

Якщо економія залежить від звичок кожної людини, то з інвестиціями все дещо складніше. В Україні більшість інвестують в нерухомість, більшість ще так сяк чули про депозити, але вже менше народу чули про державні облігації. Ще менше народу торгують акціями і мають брокерський рахунок в тому ж таки Interactive Broker.

В країнах, що розвиваються, можливо ще рано думати про фругалізм. Але рано чи пізно актуальність цієї проблеми дійде і до України. А поки вчимось заробляти гроші.

З вами був «Щоденник Капіталіста» – тут говорять про гроші та як їх заробляти.

Ви також можете прослухати цей випуск на Spotify, Apple Podcast, Google Podcast чи скористатись сторінкою проекту на Anchor.

Це також може бути для Вас цікавим

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: T-Aktie: народна акція для німців від Deutsche Telekom

25 років тому була приватизована німецька комунікаційна компанія Deutsche Telekom, акції якої тримали мільйони німецьких інвесторів. У найкращі часи ціна на акцію перевищувала 100 євро, але з часом обвалилась ледь не до 7 євро.

DAX – основний біржовий індекс Німеччини

Ранок фінансових аналітиків починається не з кави, а з перегляду численних біржових індексів зі всього світу: Dow Jones 30, NASDAQ 100, S&P500, Nikkei 225, Russell 2000, FTSE100, CAC40, EuroSTOXX50 та звичайно німецький біржовий індекс DAX40.

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: HelloFresh – харчовий гігант, народжений корона-вірусом

Kochbox або "їжа з коробки" – це концепт, завдяки якому німецька компанія HelloFresh увійшла до найбільших компаній на німецькій біржі (DAX40). Під час пандемії послугами компанії почали користуватись мільйони людей по всьому світу. На відміну від інших foodtech-стартапів німці з HelloFresh стали прибутковими.

Блог про європейське IT

IT-UA-DE - блог про європейську IT-галузь знаходиться в тестовій фазі. Якщо у Вас виникли якісь питання по текстах чи пропозиції, то Ви можете написати авторам.


© 2018 ITUADE - новини та аналітика про європейську IT-галузь, вихід українських фірм на ринок ЄС