«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: Як завдяки корона-вірусу з’явилось нове покоління інвесторів

Минулого року мільйони приватних інвесторів вийшли на ринок акцій. Частково через "інвестиційну безвихідь", коли інвестиції у акції виявились ледь не єдиною можливістю хоч якось наростити капітал.

Привіт всім, мене звати Антон Павлушко і це чергова серія подкасту «Щоденник капіталіста». Я український експат в Німеччині буду ділитися з Вами своїми думками про економіку, історію та фінансові ринки.

Сьогодні ми поговоримо про те, як корона-вірус змінив ставлення людей до інвестицій. Отже, скоро вже більше року як весь світ так чи інакше сидить  в локдауні. Сотні мільйонів людей перейшли на режим хоум-офісу. Ці люди не не пішли в ресторан, не зустрілись з друзями, не поїхали відпочивати на курорт. Частина галузей недорахувалась своїх клієнтів.

В свою чергу люди витрачали менше... Хоча... це дуже спірне питання –  скоріш за все люди просто витрачали інакше. Ми всі перейшли в онлайн і почали витрачати там. Мова йде не тільки про численні інтернет-магазини.

Завдяки розвитку онлайн-брокерів та мобільного Інтернету кожен отримав можливість грати на фінансових ринках. Смартфон, мобільний додаток і дещо грошей формально відкривають перед вами можливість стати черговим Уорреном Баффетом. Це ідеалізована картинка, але формально десь так і є.

Звичайно, що ця мода прийшла зі США, де більш розвинені фінансові ринки. Так само там держава більш активно роздавала своєму населенню «гелікоптерні гроші», тому звичайний американець раптом отримав можливість дещо погратись в інвестора. От приблизно таку версію переповіла величезна кількість ЗМІ та експертів.

Давайте поговоримо про маленьких інвесторів:

Насправді все дещо складніше.

Власне, а що склалось на ринку після початку корона-кризи? Частина інвесторів була змушена виходити з активів, які прогнозовано втратили б під час корона-вірусу. Частина активів дешевшає, а інша – дорожчає, отже виникають шанси заробити. Про все це пише преса. Кожна криза – це шанс заробити.

Сюди додається інвестиційна безвихідь. Нульові відсотки по банківських депозитах змусили шукати нові можливості інвестування. Корпоративні облігації також не дають відчутних відсотків. І коло замкнулось.

Класичний вид інвестицій – це нерухомість. Якщо раніше можна було вкластись у квадратні метри, то ті ж таки малі відсотки по кредитах призвели до подорожчання нерухомості. Нерухомість також стає спекулятивним активом і зростає в ціні. Це той випадок, коли нерухомість купляти вже дорого.

Отже, у великої частини населення є гроші, але нема можливості їх адекватно витратити. І це стосується не тільки США, але і Європи.

Коли минулого року на самому початку корона-кризи деякі акції просіли на 30-50%, то народ ломанувся реєструвати рахунки у брокерів, щоб встигнути на цей розпродаж активів.

Влітку якції якогось Zoom-а били рекорд за рекордом, і народ намагався застрибнути в, здавалось би, останній вагон потягу інвестицій. Фактично вкладали у все, що хоч якось могло рухатись нагору. А на гору минулого року рухалось практично все.

Тепер давайте поговоримо про німецьких малих інвесторів:

Хоча знову ж так, що таке «малий інвестор»? Середній ордер на популярній серед німецьких приватних інвесторів біржі Tradegate складає 5-6 тисяч євро. Тобто якщо у вас є декілька відкритих позицій по акціях, то ви оперуєте капіталом у декілька десятків тисяч євро.

Якщо глянути по німецьких інвестиційних форумах на тому ж Фейсбуці, де люди обговорюють свої портфелі акцій, то там частенько можна зустріти «капіталістів» з кількома сотнями тисяч євро.

Торгівля акція за минулий рік знову стала масовим явищем – 12,4 млн німців інвестують у фонди, акції та ETF – це приблизно десь кожен сьомий німець. Ну якщо говорити про дорослих німців, то це десь кожен шостий німець. 12,4 млн – це більше за населення Чехії.

У порівнянні з 2019-м роком кількість приватних інвесторів зросла на 2,7 млн.  

Проте навіть такий приріст не побив рекорд далекого 2001-го року – тоді приблизно 12,9 млн німців торгували акціями чи вкладали у фонди. Тобто, навіть минулого року дещо не дотягнули до рекорду часів кінця кризи доткомів.

Потім корекція ринку, багаторічний боковий тренд по багатьох акціях знизили кількість німецьких приватних інвесторів до приблизно 8 мільйонів. Тим не менше ми говоримо про мільйони інвесторів по всій країні.

Для розуміння, наскільки торгівля акціями є поширеним явищем наведу такий приклад. Головні німецькі Tagessschau йдуть о 8-й вечора. Але до початку новин проходить маленька передача «Біржа до восьмої» (Börse vor acht). Протягом двох-трьох хвилин там розказують про все важливе, що сталось на німецькій біржі в цей день. Передача виходить в ефір з 2000-го року кожного дня у прайм-тайм на центральному каналі.

Тепер давайте поговоримо про Україну. Українці також можуть інвестувати гроші закордон та торгувати на фінансових ринках. За минулий рік було видано десь 35 тисяч е-лімітів на переказ коштів за кордон.

Десь дві третини з них – відкривали рахунки для інвестицій – тобто мова йде десь про більше 20 тисяч українських інвесторів, що почали інвестувати минулого року.

Це офіційно. Якщо порахувати всіх – олігархів, заробітчан, програмістів з їх рахунками, міленіалів-інвесторів з «естонським електронним громадянством» і т.п. – можливо ми говоримо про сотню тисяч людей, можливо про декілька сотень тисяч українських інвесторів. Але звичайно, що ці показники навіть не можна порівнювати з розвиненим світом. Культури інвестицій в Україні поки що нема.

Хоча гроші в Україні є. Загалом мені дуже дивно, чому на вулицях Києва так багато дорогих іномарок чи всі бігають за якимось фірмовим шматтям з Європи, але чомусь ніхто не бігає купляти акції Mercedes, Hugo Boss чи Adidas. Можливо частині наших багатіїв ще треба дорости до справжнього капіталізму. З вами був «Щоденник Капіталіста» - тут говорять про гроші.

Аудіо-версію цієї статті ви можете прослухати як подкаст:

Ви також можете прослухати цей випуск на Spotify, Apple Podcast, Google Podcast чи скористатись сторінкою проекту на Anchor.

Це також може бути для Вас цікавим

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: T-Aktie: народна акція для німців від Deutsche Telekom

25 років тому була приватизована німецька комунікаційна компанія Deutsche Telekom, акції якої тримали мільйони німецьких інвесторів. У найкращі часи ціна на акцію перевищувала 100 євро, але з часом обвалилась ледь не до 7 євро.

DAX – основний біржовий індекс Німеччини

Ранок фінансових аналітиків починається не з кави, а з перегляду численних біржових індексів зі всього світу: Dow Jones 30, NASDAQ 100, S&P500, Nikkei 225, Russell 2000, FTSE100, CAC40, EuroSTOXX50 та звичайно німецький біржовий індекс DAX40.

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: HelloFresh – харчовий гігант, народжений корона-вірусом

Kochbox або "їжа з коробки" – це концепт, завдяки якому німецька компанія HelloFresh увійшла до найбільших компаній на німецькій біржі (DAX40). Під час пандемії послугами компанії почали користуватись мільйони людей по всьому світу. На відміну від інших foodtech-стартапів німці з HelloFresh стали прибутковими.

Блог про європейське IT

IT-UA-DE - блог про європейську IT-галузь знаходиться в тестовій фазі. Якщо у Вас виникли якісь питання по текстах чи пропозиції, то Ви можете написати авторам.


© 2018 ITUADE - новини та аналітика про європейську IT-галузь, вихід українських фірм на ринок ЄС