UiPath вийшов на біржу та українське ІТ у Forbes

UiPath – компанія зі Східної Європи, що вийшла на біржу та коштує більше 30 мільярдів доларів. Засновник компанії став найбагатшою людиною Румунії. Декілька років тому UiPath купили український стартап StepShot, який став основою львівського офісу тепер вже американского ІТ-гіганта.

Привіт всім, мене звати Антон Павлушко і це чергова серія подкасту «Щоденник капіталіста». Я український експат в Німеччині буду ділитися з Вами своїми думками про економіку, історію та фінансові ринки.

В останні декілька місяців велика кількість компаній вийшла на біржу. Молоді фірми можна зрозуміти – всі намагаються використати ситуацію, що панувала весь останній рік, коли практично будь-які технологічні акції зростали.

Саме тому похапцем на біржу ломанулись всі, хто зрозумів, що треба скористатися цією ситуацією, поки на ринки не прийшов песимізм, корекція та біржові регулятори.

Особливо активно цей процес відбувався на американських біржах – SimilarWeb, Coinbase, Coursera, DigitalOcean, Roblox, Qualtrics, Airbnb, Palantir, MacAfee, Snowflake – це я називаю тільки технологічні компанії, про які звичайний користувач міг би колись чути. Але крім відомих компаній на біржу також вийшла велика кількість збиткових нонейм-компаній, що продають інвестору надію на зростання. Така собі торгівля майбутнім, але платити доводиться вже сьогодні.

Загалом за минулий 2020-й рік на американські біржі вийшло 218 компаній. Це десь на 60-70 фірм більш ніж в середньому було за минулі 5 років. Цього року ця тенденція продовжилась.

Але це також багато говорить про американські біржі, бо навіть у спокійні часи все одно 150-160 компаній виходять на американські біржі.

У більш консервативній Німеччині ринок пожвавішав і в останні місяці німці відсвяткували кілька гучних дебютів на біржі.

Але повернемось до США. Одним з останніх таких «технічних» IPO був вихід на «паркет» компанії UiPath (Ю-Ай-Пес) – вони займаюсь роботизацією виробничих процесів, так звані RPA (robotic process automation).

Зараз це дуже популярний тренд у великих компаніях, які за допомогою штучного інтелекту намагаються оптимізувати наявні виробничі процеси та автоматизувати їх.

UiPath цікавий для нас тим, що ця компанія була заснована у Східній Європі, а саме у столиці Румунії Бухаресті у 2005-му році. Тобто, от буквально нещодавно. Два засновника – один більше бізнесмен з досвідом роботи у Майкрософті, інший – технар.

Декілька років тому вони перенесли головний офіс до Нью-Йорку. Роками ця компанія була одним з найдорожчих стартапів Європи – 2018-му році вони отримали статус unicorn-а, тобто їх оцінили у суму більшу за мільярд доларів. Хоча можливо, коли мова йде про європейські стартапи, то треба рахувати у євро.

За свою історію вони зібрали приблизно 2 млрд доларів інвестицій. Останній раунд серії F – був у лютому цього року. Вони отримали 750 мільйонів доларів і були оцінені у 35 мільярдів доларів. Знову ж таки, до таких оцінок треба ставитись з певним скепсисом, бо це оцінка з точки зору інвесторів скажімо так для преси. «Остаточну» ціну поставить ринок.

UiPath – один з найуспішніших європейських проектів, що зміг зачепитись за американський ринок з часів шведського Spotify.

Вийшовши на біржу вони зібрали понад 1,3 млрд доларів – це допоможе їм продовжити зростати. Ринкова оцінка сягнула приблизно 30 млрд доларів. Попри таку оцінку компанія все ще працює у збиток. Дохід компанії за рік сягає десь 600 млн доларів, а чистий збиток на рівні 100 млн доларів. Тобто тут допоможе тільки екстремально швидкий зріст та захоплення нових бізнес ніш – для всього цього потрібні гроші. Завдяки інвесторам гроші у них тепер є.

Отже, резюмуємо. У нас під боком народився великий ІТ-концерн з корінням зі Східної Європи – головний засновник та СЕО компанії Даніель Дінес (Daniel Dines). Якщо послухати його інтерв'ю, то він і досі говорить з таким «яскравим і барвистим» східно-європейським акцентом, але це йому не завадило збудувати такий концерн.

Німецькі ЗМІ радісно писали про це IPO, тому що одним з перших інвесторів у 2015-му році був німецький фонд Earlybird Venture Capital – їм і досі належить десь 10% компанії (більше 2 мільярдів євро). Німецький венчурний фонд не побоявся вкласти гроші у компанію зі Східної Європи та добряче заробив на цьому.

Гроші, які давали інвестори на початкових раундах, йшли на розвиток компанії та експансію на нові ринки. Так у 2019-му році UiPath купив український стартап StepShot зі Львова. Так в UiPath з'явився офіс в Україні – на сайті компанії можна знайти відкриту вакансію інженера для львівського офісу, бажано з досвідом участі у національних олімпіадах з математики чи інформатики. Ага, отаке – беруть тільки кращих J

Про ціну купівлі можна спекулювати – річні оберти StepShot була на рівні півмільйона доларів. Частину суми взяли кешем, частину акціями. З тих пір оцінка компанії зросла у 3-4 рази. Отже використовуючи звичні для ринку коефіцієнти можна приблизно оцінити, що можливо вихід на біржу UiPath зробив мільйонерами декілька українців.

Якщо говорити про самого засновника Даніеля Дінеса, то минулого року румунський Forbes оцінив його статки у 1,6 мільярдів євро – таким чином айтішник став найбагатшою людиною Румунії.

В Україні схожі тренди. Нещодавно до списку 100 найбагатших українців за версією Forbes увійшли відразу 14 айтішників. Чистих програмістів там поки не так багато, більшість все таки власники ІТ-бізнесів. Але всьому свій час. 

З вами був «Щоденник Капіталіста» – тут говорять про гроші та як їх заробляти.

Аудіо-версію цієї статті ви можете прослухати як подкаст:

Ви також можете прослухати цей випуск на Spotify, Apple Podcast, Google Podcast чи скористатись сторінкою проекту на Anchor.

Це також може бути для Вас цікавим

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: T-Aktie: народна акція для німців від Deutsche Telekom

25 років тому була приватизована німецька комунікаційна компанія Deutsche Telekom, акції якої тримали мільйони німецьких інвесторів. У найкращі часи ціна на акцію перевищувала 100 євро, але з часом обвалилась ледь не до 7 євро.

DAX – основний біржовий індекс Німеччини

Ранок фінансових аналітиків починається не з кави, а з перегляду численних біржових індексів зі всього світу: Dow Jones 30, NASDAQ 100, S&P500, Nikkei 225, Russell 2000, FTSE100, CAC40, EuroSTOXX50 та звичайно німецький біржовий індекс DAX40.

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: HelloFresh – харчовий гігант, народжений корона-вірусом

Kochbox або "їжа з коробки" – це концепт, завдяки якому німецька компанія HelloFresh увійшла до найбільших компаній на німецькій біржі (DAX40). Під час пандемії послугами компанії почали користуватись мільйони людей по всьому світу. На відміну від інших foodtech-стартапів німці з HelloFresh стали прибутковими.

Блог про європейське IT

IT-UA-DE - блог про європейську IT-галузь знаходиться в тестовій фазі. Якщо у Вас виникли якісь питання по текстах чи пропозиції, то Ви можете написати авторам.


© 2018 ITUADE - новини та аналітика про європейську IT-галузь, вихід українських фірм на ринок ЄС