Xetra-Gold та золоті монети – як німецькі приватні інвестори купляють золото

Ви колись тримали в руках банківський кілограмовий злиток золота? А платини? А ви колись думали, як інвестують у золото приватні інвестори?

Привіт всім, мене звати Антон Павлушко і це чергова серія подкасту «Щоденник капіталіста». Я український експат в Німеччині буду ділитися з Вами своїми думками про економіку, історію та фінансові ринки.

Сьогодні ми поговоримо про найстаріший актив, що до сих пір зберіг вартість по всьому світу – мова піде про золото. За моїм відчуттям німці дуже консервативні інвестори. Якщо порівняти фінансових інфлюенсерів німецького та англомовного Ютуба, то в Німмечині чомусь підвищений відсоток вісників Апокаліпсису, що пророкують наближення фінансової кризи. Купа сайтів та статей присвячені можливості підготуватись до такої кризи. Одним з варіантів вберегтись від фінансового Армагедону є інвестиції у дорогоцінні метали. Отже, що робити?

В кожному банку у вас є можливість купити звичайний банківський злиток золота, срібла чи платини. Це можна зробити навіть в українських банках – не знаю, як це робиться в реальності, але опис таких послуг можна знайти на сайтах.

Якщо вам не хочеться носитись з кілограмовими злитками золота і ви хочете дещо прикрасити своє життя новим хобі, то ви можете почати купляти золоті монети.

Це взагалі окремий цікавий світ монет з дорогоцінних металів. Центральні банки всього світу залюбки друкують, чи точніше чеканять, обмежені партії монет приурочених до тої чи іншої події – там існує цілий жвавий ринок таких монет. Нацбанк України також друкує свої монети.  

Тут ви скоріше купуєте не саме золото, а просто ліквідний лімітований актив з дорогоцінного металу. На дозвіллі просто гляньте, які бувають шедеври нумізматики зі срібла та золота. Це реально мистецтво J

Якщо говорити про Німеччину, то тут є велика кількість блогерів, які рекламують такі інвестиції в золото. По-перше, як порятунок від інфляції. По-друге, золото – це ліквідний актив. Мовляв, його завжди можна купити і продати. Питання лише в ціні.

Багато людей купують золото, бо якщо щось таке глобальне станеться, то завжди можна буде розрахуватись золотом. Навіть за хліб. Тут я дуже скептичний, бо коли хліб знову можна буде купити за золото, то у нас буде набагато більше інших проблем. І там десяток монет точно ні від чого не врятують.

Але ринок таких монет існує і це реальність. У великих банківських філіалах є цілі стенди злитків та монет, щоб можна було принаймні під склом відчути, як вас вабить цей дорогоцінний метал. Що в цьому є J

Свого часу мені пощастило потримати в руках кілограмові злитки золота та платини, тому я знаю про що говорю. Коли я вчився в німецькому універі (це десь в районі 2010-го року), то до нас на лекції прийшли засновники одного з перших німецьких сайтів, що торгував дорогоцінними металами онлайн.

Засновники чи то колись вчились в моєму універі, чи наш ректор мав з ними гарні зв’язки, тому нам пощастило з ними зустрітись. Після презентації компанії до зали зайшли охоронці, перекрили всі двері та пустили по студентських рядах кілограмові злитки з золота та платини.

Відчуття дуже дивні. Кілограмові злитки насправді дуже малі. Якщо казати літературно, то вони просто тендітні. Звичайно всі були в захваті потримати кілька десятків тисяч євро в руках. Крута піар-акція для самої фірми і спогади на все життя для всіх учасників.

З тих пір таких фірм стало ще більше. І торгівлею золотом через Інтернет вже нікого не здивуєш. Але у фізичного золота є одна проблема – його треба десь зберігати. Тобто вам потрібен сейф, щоб все це зберігати, можливо навіть зброя на всяк випадок. Або ви орендуєте банківську комірку для зберігання золота. Тобто, фізичне золото – це круто, але його якось треба зберігати.

Але і тут німці знайшли вихід. Замість того щоб купляти фізично золото, ви можете купити облігацію на пред’явника – фінансовий актив, що відповідає праву володіння одного граму золота. За бажання його можна обміняти на фізичне золото. Отака хитра схема.

За організацію та зберігання такого активу відповідає компанія Deutsche Börse (Німецька Біржа) та синдикат з декількох німецьких банків. Все золото зберігається у сховищі дорогоцінних металів у Франкфурті.

Такий актив отримав назву Xetra-Gold – на честь торгівельної площадки Xetra, на базі якої торгується таке золото. Такі активи називаються Exchange-traded Commodity (ETC) – тобто це реально товар, але фізично його закупівлею та зберіганням займається для вас організатор цієї схеми.

Чим більше людей купляє Xetra-Gold, тим більше фізичного золота треба купляти та зберігати емітентам. Xetra-Gold існує з 2007-го року і з тих пір все більше інвесторів купують таке золото. На сьогодні у своїх сховищах вони зберігають 233 тонни золота. Кожні півроку вони встановлюють черговий рекорд – це вже ледь не типова новина, бо інвестори активно інвестують в золото.

Для розуміння цього – тільки за цей рік кількість золота у сховищі Xetra-Gold зросла на 16 тон – +7,4% за якихось півроку. Німецькі приватні інвестори купили через цей актив стільки ж золота, скільки тримає у своїх сховищах весь Національний Банк Польщі, який в останні роки активно інвестує в золото.

Для розуміння – НацБанк України має у своїх сховищах золота приблизно на 1,5 млрд доларів. Тобто це десь 25 тонн золота – у 9 разів менше ніж купили німці через Xetra-Gold.

А ще уявіть, скільки німці проінвестували в дорогоцінні монети, скільки зберігають фізично золота вдома, скільки в банківських сховищах, скільки в банківських сховищах за кордоном, скільки просто закопали на городі і т.п.   

Здавалось би, в часи, коли люди літають в космос, а по дорогах вже практично їздять електромобілі керовані роботом, але все одно консервативні інвестори скуповують золото. І це в часи, коли найхайповішим активом є біткоїн та інші електронні валюти. Нонсенс?

Насправді ні. Скільки б у вас не було акцій Тесли чи Фейсбука, але для диверсифікації свого портфелю треба також звертати увагу на дорогоцінні метали. Скільки б у вас не було біткоїнів, але старі класичні інвестиційні активи ніхто не відміняв. Якщо у вас немає золота – придивіться до нього. Якщо не хочете інвестувати напряму в золото, зверніть увагу на операторів золотих копалень. Диверсифікація не зробить вас ще багатшим, але точно врятує ваш портфель під час коливань на ринку.

З вами був «Щоденник Капіталіста» – тут говорять про гроші та як їх заробляти.

Аудіо-версію цієї статті ви можете прослухати як подкаст:

Ви також можете прослухати цей випуск на Spotify, Apple Podcast, Google Podcast чи скористатись сторінкою проекту на Anchor.

Це також може бути для Вас цікавим

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: T-Aktie: народна акція для німців від Deutsche Telekom

25 років тому була приватизована німецька комунікаційна компанія Deutsche Telekom, акції якої тримали мільйони німецьких інвесторів. У найкращі часи ціна на акцію перевищувала 100 євро, але з часом обвалилась ледь не до 7 євро.

DAX – основний біржовий індекс Німеччини

Ранок фінансових аналітиків починається не з кави, а з перегляду численних біржових індексів зі всього світу: Dow Jones 30, NASDAQ 100, S&P500, Nikkei 225, Russell 2000, FTSE100, CAC40, EuroSTOXX50 та звичайно німецький біржовий індекс DAX40.

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: HelloFresh – харчовий гігант, народжений корона-вірусом

Kochbox або "їжа з коробки" – це концепт, завдяки якому німецька компанія HelloFresh увійшла до найбільших компаній на німецькій біржі (DAX40). Під час пандемії послугами компанії почали користуватись мільйони людей по всьому світу. На відміну від інших foodtech-стартапів німці з HelloFresh стали прибутковими.

Блог про європейське IT

IT-UA-DE - блог про європейську IT-галузь знаходиться в тестовій фазі. Якщо у Вас виникли якісь питання по текстах чи пропозиції, то Ви можете написати авторам.


© 2018 ITUADE - новини та аналітика про європейську IT-галузь, вихід українських фірм на ринок ЄС