Digital tax: ЄС публікує список фірм-кандидатів для нового податку

Європейська Комісія вже давно планує ввести податок на Інтернет-концерни, але раніше все не йшло далі розмов. І ось вперше в пресу потрапив список можливих фірм, які повинні будуть платити новий податок.

На початку року ЄС оголосив про намір ввести новий податок для Інтернет-концернів. Європейська комісія вже давно намагалась якось обкласти податками міжнародні IT-концерни, які навіть не відкриваючи представництва в Європі та не створюючи робочих місць в ЄС, тим не менше постачають послуг на мільярди євро для європейських клієнтів. Ще більш прикрим виглядав той факт, що більшість інтернет-гігантів представляють США. Особливо болючим це питання стало після обрання президентом США Дональда Трампа, що прийшов до влади під легендарну фразу America First.

Загалом ЄС вже давно бореться з американськими гігантами та частенько любить їх то затягнути до суду, то спробувати виписати черговий рекордний штраф за порушення європейських норм. Американці у свою чергу просто виводять на ринок черговий unicorn та захоплюють одну галузь за іншою. Європейське IT-ком'юніті може тільки позаздрити американським технологічним концернам та легкості доступу до фінансування в Silicon Valley.

GAFA: податок для Інтернет-гігантів зі США?

Так виникла ідея обкласти податком великі концерни, які заробляють гроші не виходячи зі серверної кімнати, але завдяки роботі яких закриваються реальні робочі місця в Європі. Звичайно, можливо було піти кращим шляхом і просто проаналізувати, чому американцям вдається створити свій Google чи Amazon, а європейцям тільки вдається створити чергову єврокомісію чи бюрократичного монстра на кшталт GDPR (General Data Protection Regulation). Але найлегшим і найшвидшим шляхом розв'язання проблеми для чиновників стало просте введення чергового податку.

Фірми-представники класичної економіки в ЄС платять в середньому 23,2% податків, в той час коли digital-фірми платять всього 9,5%. Тому виникла ідея ввести окремий податок на такі фірми у розмірі 3% від обертів компанії.

В принципі введення такого податку також можна вважати логічним, адже фактично компанії заробляють гроші не у США, де сплачують більшість своїх податків, а заробляють гроші на клієнтах з ЄС, де і ведуть свій бізнес. Отже, чому вони повинні після цього не сплачувати свої податки там, де власне і заробляють?

Продовження торгової війни проти США?

Питання логічне, проте воно дещо суперечить принципам вільної економіки. З такою ж логікою США може обкласти додатковим податком автомобілі з ЄС, адже клієнт цих автомобілів фізично сидить у США, там фактично проходять тести європейські автомобілі, там вони зносяться і потребують ремонту (знову ж таки, деталі з ЄС), там вони врешті решт забруднюють повітря чи просто заважають місцевим автовиробникам.

Зрештою стало зрозуміло, що ЄС буде/хоче вводити такий податок, але залишалось відкритим питання, хто буде змушений його платити. В проекті Єврокомісії мова йшла про фірми, що заробляють на продажі онлайн-реклами та даних користувачів, є платформами для взаємодії між користувачами... Ага... ну десь стало ясно, про кого йде мова. В пресі навіть почали називати цей податок GAFA-tax (Google Amazon Facebook Apple).

Щоб під дію закону не потрапили маленькі компанії чи стартапи було обрано компанії, що мають оберти понад 750 млн євро, з яких більше 50 млн євро приходиться на онлайн. Завдяки цьому планується збирати до бюджетів країн ЄС додатково до 5 млрд євро – загалом не густо, якщо брати до уваги можливу відповідь адміністрації Трампа та залежність країн ЄС від експорту товарів до США.

І ось ближче до кінця року вже стає зрозуміло, хто буде платити цей податок. Німецький Handelsblatt опублікував відповідь єврокомісара по фінансах Пьєра Московісі (Pierre Moscovici) на запит депутата Бундестагу від "Партії Зелених" Даньяла Баяза (Danyal Bayaz).

112 digital-фірм, які потрапили до списку ЄС

За основу взяли доповідь про 100 найбільших digital-компаній, яку створили для Конференції ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD). Не всі компанії потрапили до цієї доповіді, тому деякі компанії додали в ручному режимі (Uber, Spotify, Snapchat та Airbnb). Також було розроблено список з компаній, що більшість свого бізнесу генерують в інтернеті та мають оберти більше 500 млн доларів. До попереднього списку фірм увійшли 112 компаній. 

Окрім американських гігантів на кшталт Google, eBay, PayPal чи Twitter, до списку також увійшли Netflix, GoDaddy, VeriSign, Tripadvisor, Yahoo, Baidu чи Alibaba Group. Цікаво, що до топ-100 від UNCTAD потрапив також російський пошуковик Yandex.

Близько 20 компаній зі списку мають європейську прописку. Таким чином ЄС буде обкладати податком також і свої інтернет-концерни – поки що мова йде про таких гігантів ритейлу як Zalando, медіа-концерни Axel Springer, RTL та Pro Sieben Sat 1. Цікаво, хто з європейських компаній залишиться в фінальній версії податкового списку, а хто звідти зникне.

Українські IT-компанії це поки не стосується, адже їх оберти не такі великі. Проте навряд чи великі digital-гіганти просто так погодяться сплатити на 5 млрд євро податків більше ніж це було раніше. Новий податок так чи інакше сплатять користувачі онлайн сервісів по всьому світу.

Це також може бути для Вас цікавим

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: T-Aktie: народна акція для німців від Deutsche Telekom

25 років тому була приватизована німецька комунікаційна компанія Deutsche Telekom, акції якої тримали мільйони німецьких інвесторів. У найкращі часи ціна на акцію перевищувала 100 євро, але з часом обвалилась ледь не до 7 євро.

DAX – основний біржовий індекс Німеччини

Ранок фінансових аналітиків починається не з кави, а з перегляду численних біржових індексів зі всього світу: Dow Jones 30, NASDAQ 100, S&P500, Nikkei 225, Russell 2000, FTSE100, CAC40, EuroSTOXX50 та звичайно німецький біржовий індекс DAX40.

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: HelloFresh – харчовий гігант, народжений корона-вірусом

Kochbox або "їжа з коробки" – це концепт, завдяки якому німецька компанія HelloFresh увійшла до найбільших компаній на німецькій біржі (DAX40). Під час пандемії послугами компанії почали користуватись мільйони людей по всьому світу. На відміну від інших foodtech-стартапів німці з HelloFresh стали прибутковими.

Блог про європейське IT

IT-UA-DE - блог про європейську IT-галузь знаходиться в тестовій фазі. Якщо у Вас виникли якісь питання по текстах чи пропозиції, то Ви можете написати авторам.


© 2018 ITUADE - новини та аналітика про європейську IT-галузь, вихід українських фірм на ринок ЄС