Фінтех-стартап Raisin купив німецький банк MHB-Bank

Практично кожен день з'являються новини, що той чи інший банк викупив долю в стартапі, але німецький фінтех-стартап Raisin зробив навпаки та купив собі банк-партнер.

Фірму Raisin GmbH було засновано у 2013-му році у Берліні. Головна ідея компанії дати змогу клієнтам з Німеччини вкласти гроші в банках інших країн Європейського Союзу. Вже не перший рік ставка по депозитах в Німеччині тримається практично на нульовому рівні. У свою чергу німці дуже люблять заощаджувати та відкладати гроші. Класичні інвестиції у цінні папери чи нерухомість влаштовують не всіх. Цінні папери та фінансові ринки після низки криз скоріше відлякують консервативного інвестора. Тому багато німців почали вкладати свої грошу у Betongold – так вони називають інвестиції у нерухомість. Через це ціни на нерухомість у великих містах досягає 6-10 тисяч євро за квадратний метр. Завищені ціни на нерухомість все одно не дають більше ніж 2-3% річних. Тому в Німеччині та розвинених країнах ЄС з'явився певний прошарок населення з великими сумами на депозитних рахунках, які практично не приносять прибутку. До того ж з кожним роком інфляція з'їдає частину таких заощаджень.

Флагманським проектом компанії Raisin є портал для пошуку депозитних інвестицій WeltSparen та Raisin.com – дослівно "СвітЗаощадженння". Вони пропонують інвестувати в депозитні рахунки в інших країнах ЄС, де депозитні ставки вище нульового рівня.

Італійські банки Banca Progetto чи Banca Sistema пропонують розмісти у себе 50 тисяч євро на один рік за 1,25% річних. Латиський банк BlueOrange пропонує в цьому випадку "всього" 1,15%, болгарський TBI Bank – 1,00% і т.п. Свої послуги на сайті пропонують навіть німецькі банки – KT Bank (0,75%) чи solarisBank (0,50%). Сайт пропонує також довгі депозити до 10 років – італійці з Banca Sistema пропонують 2,20%, а чехи з J&T Banka всього 1,20%. Окрім звичайних депозитів компанія пропонує можливість придбання ETF-фондів.

Для деяких банків це можливість отримати нових клієнтів чи дешеві кошти інвесторів. Фонд гарантування вкладів ЄС для банків, що мають ліцензію Центробанку ЄС, гарантують повернення 100 тисяч євро вкладу. За допомогою проекту можна без ризиків "розкидати" по різних банках ЄС навіть мільйонні суми і ще й заробляти гроші.

Зараз компанія працює більш ніж 30 ринках, має 66 банків-партнерів, що генерують більше ніж 250 ексклюзивних пропозицій для клієнтів. Портал допоміг розмістити понад 11 млрд євро активів для більше ніж 165 тисяч клієнтів. Raisin отримує свою комісію з кожної угоди.

На початку лютого 2019-го року стало відомо, що компанія отримала 100 млн євро інвестицій. Загалом за роки існування вони отримали близько 170 млн інвесторських грошей. І вже через місяць Raisin гучно заявив про себе, викупивши маленький німецький банк MHB-Bank, через який вони опрацьовували відкриття рахунків для клієнтів. Маленький банк з Франкфурта володіє повноцінною банківською ліцензією, тому Raisin після цієї покупки фактично став власником банківської ліцензії – це критичний пункт для багатьох фінтех-стартапів, багато з яких роками працюють через банки-партнери.

Також цікаво подивитись на CEO компанії Raisin – її засновником та керівником є 40-річний Тамаз Георгадзе (Tamaz Georgadze). Він народився у Грузії, де в дитинстві вважався шаховим вундеркіндом (ред. в інтерв'ю Die Welt він говорить про свого дядю, який професійно займався шахами та тренував Анатолія Карпова – мабуть, мова йде про грузинського гросмейстера Тамаза Георгадзе)

 Батьки не наважились віддати його в спеціальну шахову школу, тому Тамаз пішов до звичайної школи, де перестрибав класи кожні два роки. Таким чином в 12 він достроково закінчує школу, в 15 отримує диплом економіста в Тбілісі. А в 17 вирушає підкорювати Німеччину, де він вивчає право та паралельно здобуває два докторських ступенів. Після навчання він працює в McKinsey, а після 10 років в провідній консалтинговій компанії світу він вирішує заснувати свій фінтех-стартап з двома колишніми колегами.

Початок видався не таким легким. Один з перших банків-партнерів був болгарський Fibank, який якраз пережив кризу відтоку вкладників. Постраждали також німецькі вкладники – зрештою, грошей ніхто не втратив, але ситуація видалась нервовою. Окрім WeltSparen на цьому ринку ще працювали проекти Zinspilot та SAVEDO, які 2017-го року об'єднались. Про пригоди німецьких вкладників SAVEDO з естонським банком з українським корінням я вже писав минулого року.

Цікаво спостерігати за розвитком цих проектів за низьких депозитних ставок. Зараз багато вкладників стоять перед альтернативою – або 0% в будь-якому банку, або умовний 1% з WeltSparen. Відповідь зараз начебто очевидна.

Але як піде розвиток цих проектів, коли відсоткова ставка зросте до рівня у 4-5%. Чи будуть готові вкладники ризикувати в такому випадку? Скоріш за все, до тих пір бізнес-модель потрібно буде підлаштувати під нові реалії, розширити портфель можливих інвестицій і зробити собі ім'я на ринку фінансової аналітики та альтернативних інвестицій.

Також не здивуюсь, якщо колись ми ще побачимо Георгадзе в грузинській політиці. Так чи інакше, але в нього вже є свій вдалий мільйонний бізнес в Європі з власним банком.

Це також може бути для Вас цікавим

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: T-Aktie: народна акція для німців від Deutsche Telekom

25 років тому була приватизована німецька комунікаційна компанія Deutsche Telekom, акції якої тримали мільйони німецьких інвесторів. У найкращі часи ціна на акцію перевищувала 100 євро, але з часом обвалилась ледь не до 7 євро.

DAX – основний біржовий індекс Німеччини

Ранок фінансових аналітиків починається не з кави, а з перегляду численних біржових індексів зі всього світу: Dow Jones 30, NASDAQ 100, S&P500, Nikkei 225, Russell 2000, FTSE100, CAC40, EuroSTOXX50 та звичайно німецький біржовий індекс DAX40.

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: HelloFresh – харчовий гігант, народжений корона-вірусом

Kochbox або "їжа з коробки" – це концепт, завдяки якому німецька компанія HelloFresh увійшла до найбільших компаній на німецькій біржі (DAX40). Під час пандемії послугами компанії почали користуватись мільйони людей по всьому світу. На відміну від інших foodtech-стартапів німці з HelloFresh стали прибутковими.

Блог про європейське IT

IT-UA-DE - блог про європейську IT-галузь знаходиться в тестовій фазі. Якщо у Вас виникли якісь питання по текстах чи пропозиції, то Ви можете написати авторам.


© 2018 ITUADE - новини та аналітика про європейську IT-галузь, вихід українських фірм на ринок ЄС