GameStop: як вихідці з Шервудського лісу ходили на війну проти вовків з Волстріт

Цей випуск я вирішив присвятити розбору ситуації навколо акцій компанії GameStop, а також поговорити окремо про шортселлерів як явище. Так само треба говорити про ризики – небезпека спровокувати фінансову кризу ближче нім ми думаємо.

Привіт всім! Мене звати Антон Павлушко і це подкаст «Щоденник Капіталіста»! Будемо говорити про фінансові ринки українською мовою.

Сьогодні буде такий собі екстрений випуск. Кілька днів поспіль я пишу у себе на «Фейсбуці» про те, що відбувається на фінансових ринках, але особливого резонансу ці тексти не мають. Скоріш за все більшість народу просто не розуміють про що я пишу, тому я вирішив записати подкаст-пояснення про те, що взагалі відбувається на біржах в останні дні.

RobinHood

Маленькі інвестори пішли війною проти великих фінансових гравців з Wall Street. В останні декілька років широку популярність набули мобільні додатки, з яких можна купляти акції та інші фінансові інструменти – просто в мобільному телефоні можна інвестувати та заробляти гроші.

Раніше, ми говоримо про якісь 70-90-ті роки, для цього було треба йти до банку, дзвонити вашому брокеру, платити шалені відсотки за обслуговування рахунку та проведення операцій. Інвестування як таке це був такий собі елітарний вид спорту. В цьому треба було розбиратись і для великих заробітків треба було мати багато грошей.

Але світ розвивається і зараз для інвестицій вам потрібен мобільний телефон і декілька сотень євро чи доларів. Вітаю вас, ви тепер – «маленький інвестор» і ваші інвестиції – це так званий Retail Investment. Нова зростаюча галузь, яку дещо прогавили класичні банки.

Для операцій вам потрібен мобільний додаток, один з найпопулярніших додатків у США – RobinHood. Тобто, ви маленький інвестор з Шервудського лісу забираєте гроші у багатіїв і віддаєте їх собі. Практично без комісії, але на практиці з великими ризиками.

Що сталось?

На американській платформі Reddit – це така собі соціальна мережа з тих часів, коли ще не було Фейсбука, з купою тематичних форумів та обговорень. Американці ще й досі активно сидять на цій платформі та обговорюють новини і жваво спілкуються. Зокрема, там обговорюють фінанси, є кілька форумів де обговорюють акції та можливості інвестицій.

Через корона-вірус багато компаній опинилась на межі банкрутства. Одна з них мережа магазинів комп'ютерних ігор та аксесуарів GameStop. Їх магазини знаходяться у великих торговельних центрах, куди народ просто перестав ходити. Отже, банкрутство цієї компанії було таким собі питанням часу.

З іншого боку, зараз всі комп'ютерні ігри все одно можна купити на Amozon чи на Ebay і особливої потреби у існуванні компанії GameStop вже немає. Але для багатьох з цією компанією пов'язані романтичні спогади з дитинства, коли ти купляв в магазині улюблену приставку для телевізора чи CD-ROM з першими шутерами.

До звичайних економічних проблем додалась ще одна проблема – проти них активно почали працювати шорт-селлери та хеджфонди.

Short-Seller

Давайте розбиратись, що таке шорт-селлери. Отже, хто такі «шорт селлери» – дослівно це можна перекласти як «короткий продавець». Бізнес-ідея доволі проста. Ви збираєте гроші та засновуєте компанію, в якій працюють фінансові аналітики та трейдери. Вони в свою чергу відслідковують, які компанії на ринку переоцінені. Отже, існує висока ймовірність того, що ціна акцій цих компаній буде падати.

Обравши такі «проблемні» компанії, ви позичаєте їх акції наприклад у банків чи інвестиційних компаній. Позичені акції одразу продаються на ринку за ще високою ціною. Далі ви чекаєте, коли акції впадуть в ціні. Здебільшого такі акції дійсно падають в ціні, тому ви їх дешево купляєте назад. І повертаєте назад тим, у кого брали їх в борг.

Класичний бізнес – це «купуй дешево, продавай дорожче». А тут дещо навпаки «продавай дорожче, а потім купуй те саме дешевше». Різниця – це і є твій заробіток. Це спрощена ідеальна схема, але десь так воно працює.

В реальності все дещо складніше. Як хеджфонд ви не будете торгувати однією акцією, а у вас буде одразу цілий набір таких акцій-невдах, які за вашою думкою повинні падати в ціні. І деякі з цих акцій будуть падати і тоді шорт-селлер заробляє, а деякі – ні. І тоді шорт-селлер повинен повернути акцію, викупивши її за вищою ціною.

Не всі акції можна просто так взяти в борг для шорт-селлінгу – за цю можливість доводиться платити комісію. Для відкриття відповідного рахунку і можливості торгувати як шорт-селлер треба мати початкову маржинальний капітал. І загалом це дуже ризикований бізнес, тому на боці шорт-селлерів аналітика, найкращі математики і вони загалом знають, що роблять...

Одні вважають шорт-селлерів такими собі санітарами лісу, які допомагають ринку знижувати ціни на занадто дорогі акції і приводити їх до реальної ціни.

Але є і зворотна сторона медалі. Шорт-селлери своєю поведінкою самі впливають на ціну акцій і виступають такими собі «маркет мейкерами». Чи будете ви купляти акцію, якщо знаєте, що більшість шорт-селлерів вважають, що ця акція скоро буде падати в ціні. Таку акцію ви не купите.

Чи будете ви тримати акцію, якщо знаєте, що проти неї почали працювати шорт-селлери і скоріш за все вона скоро впаде. Перше рішення, що спадає на думку – продати цю акцію за будь-яку ціну поки вона не почала падати в ціні. І ви її продаєте з певним дисконтом. Можливо, купить у вас її той саме шорт-селлер.

Суто теоретично можна представити собі картину, коли декілька шорт-селлерів починають нарощувати свої позиції в акціях з адекватною ціною. Таким чином вони штучно впливають на ринок і не дають акції зростати в ціні. Такі «картельні змови» також бувають. Тобто, шорт-селлери не тільки санітари лісу, але і такі собі паразити лісу.

Контролюючі органи намагаються якось приборкати шорт-селлерів, щоб такого не відбувалось. Одним з інструментів боротьби з ними виступає відкритість інформації. Наприклад в Німеччині контролюючий орган кожного дня оновлює та публікує списки акцій та хеджфондів, що які контролюють більше 0,5% акцій компанії.

Перед тим, як купити акції компанії, я на всяк випадок дивлюсь, скільки хедж-фондів та шортселлерів мають більше 0,5% акції і приблизно собі можу уявити ринкову частку акцій, які вони контролюють. Далі, знаючи долю зашортованих акцій компанії, можна приймати для себе рішення, чи з таким розкладом сил, акція має шанси зростати чи ні.

Шорт-селлери проти геймерів з грошима

Шорт-селлери під час корона-кризи почали обирати для себе акції, які на їх думку скоро будуть падати. Gamestop була одна з таких акцій, справи в компанії і до того йшли не дуже, а під час локдауну люди сидять по домівках і не можуть ходити по магазинах. Навіть по магазинах комп'ютерних ігор.

Але є одне але. Навколо комп'ютерних ігор є сильне ком'юніті, яке спілкується в Інтернеті. Не всі ці люди активні геймери, але компанія Gamestop бере свої витоку у далекому 1984-му році, коли вони торгували ще першими консолями та приставками з іграми до телевізорів. Тобто, перші клієнти цієї компанії зараз можуть спокійно бути дядьками середнього віку 40+, з певним капіталом.

Тому мені здається, що преса дуже не правильно робить, коли розказує про цих інвесторів з Reddit як про якихось бідних студентів-геймерів, що раптом вирішили погратись у інвестиції. Декілька тисяч заможних представників американського середнього класу можуть спокійно торгувати на суму, що за об'ємами дорівнює якомусь середньому інвестиційному фонду.

Зрештою так і сталось. На Reddit вони домовились підіймати ціну акцій рідної компанії Gamestop і далі понеслась... Як тільки шорт-селлери побачили, що починають зростати курси акції, то почав ламатись їх план. Їм потрібно було швидко закривати цю позицію, а отже за будь-яку ціну і бажано дуже швидко викупати ці акції на ринку, щоб повернути їх назад тим, в кого вони їх позичали.

Брокерські контори поступово починали розуміти, що зарезервованих коштів не буде вистачати на покриття можливих збитків, а отже повертайте акцію за будь-яку ціну. Курси поповзли ще більше нагору... І так протягом декількох днів.

Далі фінансові активісти з Reddit почали працювати по інших акцій за схожою схемою. І от вже ціла низка доволі посередніх акцій почали зростати. Хеджфонди почали похапцем закривати свої позиції по них і втрачати за декілька днів десятки мільярдів євро.

Що в цей час відбувалось на ринку Німеччини?

Десь тиждень тому, коли ще про це не писала вся преса, я сперечався в Інтернеті про можливі наслідки таких подій. І назвав декілька акцій, по яких працюють шорт-селлери. А отже проти них почнуть працювати інвестори з Reddit – можливо не в таких объемах, але там також будуть коливання ціни. (Я одразу згадав про виробника батарей Varta чи концерн HugoBoss)

Цього тижня декілька днів зростали акції проти яких, проти яких працювали шорт-селлери – були дикі для тихого німецього ринку зростання по 10-20% на день. Загалом на ринку проходили великі об'єми торгів. Для шорт-селлерів це трагедія, а для всіх інших вікно можливостей.

Будь-які хедж-фонди не тільки грають на пониження курсів акцій, але і займаються класичним інвестуванням в акції, що зростають. Для того, щоб дістати гроші для викупу акцій, по яких працюють інтернет-активісти, хеджфонди почали продавати свої нормальні акції, в які вони інвестувати свої гроші. Але продати щось на ринку ви зможете тільки тоді, коли власне є ринок – покупець та продавець. Отже, їм довелось позбутись своїх гарних акцій з дисконтом у ті ж самі 10-20%. Тому з одного боку ми могли спостерігати, як колишні «падаючі» акції штучно зростали, а інші «гарні» штучно падали. Хеджфонди втрачали свої гроші двічі.

Частина інвесторів на всяк випадок спостерігала, що буде відбуватись далі і чекали якогось сигналу від ринку. Частина скористалась знижками і дешево закупилась, а хтось за дорого позбувся інших акцій, які викупали назад шорт-селлери. Приватні інвестори радісно потирають руки, хеджфонди рахують збитки.

Але дуже швидко ринок почав приходити до тями. В Twitter-і головний редактор провідного фінансового журналу бідкався, що біржа не виконує кол-опціон на акції Nokia. На наступний день користувачі німецького аналогу RobinHood просто не змогли торгувати на біржі. Потім торгівля була тільки з обмеженням. Потім відкрикалсь американська біржа і поступово регулятори закрутили гайки – з торгів зняли акції Gamestop та інших компаній. Обурені інтернет-інвестори бідкались на вовків з Волл-Стріт, що через свої канали поступово призупинили невигідну їм торгівлю.

Але така гра це як фінансова піраміда. Гроші втратили не тільки хедж-фонди, але і ті інтернет-інвестори, хто останніми купили акції за завищеною ціною та не змогли їх продати.

Красива історія для якогось майбутнього голівудського фільму ще не завершена. Частину акцій прибрали з торгівлі, але ніхто не заважає інтернет-інвесторам обрати будь-яку іншу зашортовану акцію і починати обнуляти черговий хеджфонд. Тепер це таке собі питання честі для простих інвесторів, що відчули смак перемоги на фінансових ринках.

Але також було б наївно думати, що хеджфонди примиряться з втратою десятків мільярдів євро. Ніхто не заважає їм імітувати атаку на один хеджфонд, а потім через похідні фінансові інструменти та наявний кеш передавити інтернет-інвесторів. І так по колу.

Але це дуже небезпечна ситуація, адже на практиці може статись ефект доміно. Велика волатильність та перетікання великих грошей з одних активів в інші може спровокувати класичних інвесторів на всяк випадок вийти з акцій. Наприклад в золото чи у державні цінні папери. І от вже ціна на срібло, золото чи біткойн може піти вгору. Це зацікавить інших інвесторів, які почнуть приймати такі саме імпульсивні рішення.

А далі може статись якийсь банальний технічний збій – а саме так і відбувається, коли системи не витримують навантаження. І ще більше знервованих інвесторів приймають ще більш необдумані рішення. І так по колу... Регулятори повинні відреагувати на цю ситуацію і підвищити маржинальні вимоги до шорт-селлерів, але це також спричинить кризу в цій галузі. А тепер уявіть, що всі ці події у швидкому темпі відбуваються протягом декількох тижнів. А ще ми навіть не побороли корона-вірус.

Тому, як приватний інвестор я радісно сприймаю цю ситуацію як шанс купити дешево гарні акції. Як аналітика мене непокоїть можливість спровокувати фінансову кризу на рівному місці. Всі чекали якоїсь війни, метеориту чи пандемію якогось вірусу, а спричинити світову фінансову кризу може якась інтернет-розбірка читачів Reddit з хеджфондами.

От що відбувається, коли РобінГуд з Шервудського лісу виходить на тропу війни з вовками з Волл-Стріт. Запасайтесь попкорном – на ринку може бути дуже цікаво. Світові ринки набагато цікавіше навіть за розбірки у Верховній Раді. З вами був «Щоденник Капіталіста» – залишайтесь з нами, тут говорять про те, як люди заробляють гроші. 

Аудіо-версію цієї статті ви можете прослухати як подкаст:

Ви також можете прослухати цей випуск на Spotify, Apple Podcast, Google Podcast чи скористатись сторінкою проекту на Anchor.

Це також може бути для Вас цікавим

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: T-Aktie: народна акція для німців від Deutsche Telekom

25 років тому була приватизована німецька комунікаційна компанія Deutsche Telekom, акції якої тримали мільйони німецьких інвесторів. У найкращі часи ціна на акцію перевищувала 100 євро, але з часом обвалилась ледь не до 7 євро.

DAX – основний біржовий індекс Німеччини

Ранок фінансових аналітиків починається не з кави, а з перегляду численних біржових індексів зі всього світу: Dow Jones 30, NASDAQ 100, S&P500, Nikkei 225, Russell 2000, FTSE100, CAC40, EuroSTOXX50 та звичайно німецький біржовий індекс DAX40.

«ЩОДЕННИК КАПІТАЛІСТА»: HelloFresh – харчовий гігант, народжений корона-вірусом

Kochbox або "їжа з коробки" – це концепт, завдяки якому німецька компанія HelloFresh увійшла до найбільших компаній на німецькій біржі (DAX40). Під час пандемії послугами компанії почали користуватись мільйони людей по всьому світу. На відміну від інших foodtech-стартапів німці з HelloFresh стали прибутковими.

Блог про європейське IT

IT-UA-DE - блог про європейську IT-галузь знаходиться в тестовій фазі. Якщо у Вас виникли якісь питання по текстах чи пропозиції, то Ви можете написати авторам.


© 2018 ITUADE - новини та аналітика про європейську IT-галузь, вихід українських фірм на ринок ЄС