Reconquista Internet проти Reconquista Germanica - протистояння тролів в німецькому Інтернеті

На цьому тижні німецький Інтернет обговорює появу проекту, що ставить собі за мету очистити Інтернет від "мови ворожнечі" та тих, хто нею користується. Армія "гарних" тролів вийшла на тропу війни проти "поганих" тролів – питання тільки в тому, хто визначає "гарних" і "поганих".

Німецький сатирик Ян Бьомерман (Jan Böhmermann) на інтернет-конференції re:publica, що проходила у Берліні на початку травня, закликав боротись проти ненависті в Інтернеті, а саме проти її розповсюджувачів – організованих тролів. Заклик відбувся під час дискусії з авторами документального фільму "Видали себе: так організують ненависть в мережі" (ред. назва фільму натякає на відомий Youtube-канал "Видали себе").

Журналісти проекту funk, належить до державних каналів ARD/ZDZ, почали досліджувати тролів в Інтернеті. Їм вдалось дослідити методи розповсюдження інформації та функціонування правих тролів.

Біля 6000 людей об'єднались в проект "Reconquista Germanica" з чіткою структурою поділу на "генералів", "офіцерів" та "рядових", що розповсюджували контент в Інтернеті. На закритому сервері, що використовував програму Discord для створення закритого комьюніті, вони спілкувались поміж собою, розповсюджували та виробляли контент. Дискусії в Інтернеті цілеспрямовано спрямовувались в потрібне їм русло. Особливо активно ця група використовувалась під час виборів до німецького Бундестагу у вересні 2017-го роду та фактично підтримували консервативну партії "Альтернатива для Німеччини" (AfD). Схожа тактика була використана в США під час передвиборчої компанії Дональда Трампа.

Журналісти видали себе за правих активістів та приєднались до "Reconquista Germanica", щоб розказати про внутрішню кухню мережі правих тролів. Окремо треба визнати, що в німецькому Інтернеті, як і політикумі, всі вороги "лівих" одразу стають "правими", а всі вороги "правих" стають "лівими". В дискусіях можна спостерігати виразну поляризацію, й один-два наче нейтральних коментарі можуть одразу зробити з будь-якого користувача "нациста" або "антифа".

На hate speech було вирішено відповісти love trolling. Замість того, щоб Інтернет наповнювався ненавистю, було вирішено наповнити Інтернет "любов'ю". І щоб якось почистити Інтернет від ненависті було засновано "Reconquista Internet". Це теж проект тролів, але цього разу це вже правильні тролі.

Журналіст Бьомерман пропіарив цю нову мережу та закликав у себе в Twitter-і вступати в ряди "правильних" тролів, щоб відвоювати собі Інтернет. Цей проект також було проанонсовано в його гумористичній передачі "Neo Magazin Royale".

Журналіст-сатирик Ян Бьомерман став відомим на весь світ, коли в гумористичній манері образив президента Туреччини Ердогана – принаймні турецька влада побачила в цьому образу і спробувала притягнути його до відповідальності через суди. Німецька влада довго думала, чи можна судити за це німецького сатирика. Зрештою, вся ця справа закінчилась нічим, але Бьомерман став ледь не героєм боротьби вільної преси проти диктаторів

Новий проект швидко набрав понад 50 тисяч користувачів та про нього жваво розказували німецькі ЗМІ. Однак методи самої боротьби з "ненавистю" викликали запитання. Бьомерман виклав списки користувачів, яких можна заблокувати чи на яких можна просто поскаржитись:

Спочатку здавалось, що це дійсно сатира на проект "Reconquista Germanica", але згодом дійсно були викладені списки користувачів, яких радять блокувати. Так само були викладені інструкції, як це робити в промислових масштабах. Виявляється, в Twitter дійсно є функція, де можна завантажувати списки користувачів для блокування, які потім можуть поширювати інші користувачі. Раптом, деякі користувачі прокинулись популярними, отримали свою порцію shit-шторму замість анонсованого love trolling.

Коли стало зрозуміло, що німецький державний канал ZDFneo став учасником акції по блокуванню користувачів в Інтернеті, через свій Twitter вони почали робити вигляд, що не мають до цього стосунку і це особиста справа журналіста Бьонермана і його команди. Пікантності всій цій історії додавало те, що Бьонерман і Ко знімали свою програму для державного каналу, що фінансується через спеціальний податковий збір GEZ. І замість надпартійної виховної функції, державний канал практично став на сторону умовних борців з "правими" користувачами Інтернету.

Якби журналісти робили це на повністю приватному каналі, виходячи зі своїх особистих переконань, то не було б ніяких питань. Але розповсюдження і вироблення цього контенту фактично було профінансовано платниками податків.

Загалом цікаве питання, хто і за якими критеріями складав ці списки "поганих" тролів. Чи реально треба виробляти передачі для державних каналів з таким контентом і за який контент зрештою відповідає канал, якщо в разі виникнення питань одразу дистанціюється від передачі та її змісту. Ну це ж все була сатира! Чи ні? Чи загалом сатира, але все ж не дуже? Хм...

Потім почали виринати неприємні питання про методи зйомки самого фільму, коли два "правих" троля, навколо розповіді про яких крутилась ледь не половина фільму, виявились якимись загалом "лівими" відео-блогерами, що дійсно вважають себе тролями й пишаються цим, але не є учасниками якоїсь "реконкісти".

Як і більшість медійних скандалів, ця історія завершиться нічим. Проте іноді буває цікаво поспостерігати за боротьбою журналістів проти мови ворожнечі в Інтернеті за допомогою іншої ворожнечі. Іноді здається, що українські та німецькі ЗМІ знаходяться на різних етапах розвитку, і тому не треба їх порівнювати. Але іноді ми стикаємось з дуже схожими проблемами. Мабуть, ми такі ближчі один до одного, ніж це здається.

Reconquista здоровий глузд.

 

Anton Pavlushko, 10.05.2018 спеціально для ITUADE

 

Це також може бути для Вас цікавим

#LikeABosch - як німецький концерн популяризує Internet of Things

Німецький концерн Bosch завдяки агресивному маркетингу популяризує свої рішення у сфері Internet of Things.

Made in EU: європейські фірми єднають зусилля для виготовлення електробатарей

Одним з викликів автомобільної галузі останніх років став перехід деяких виробників на двигуни на альтернативному паливі. Трендсетером в цьому напрямку стала американська компанія Tesla, електричні седани якої захоплюють ринок.

Фінтех-стартап Raisin купив німецький банк MHB-Bank

Практично кожен день з'являються новини, що той чи інший банк викупив долю в стартапі, але німецький фінтех-стартап Raisin зробив навпаки та купив собі банк-партнер.

Блог про європейське IT

IT-UA-DE - блог про європейську IT-галузь знаходиться в тестовій фазі. Якщо у Вас виникли якісь питання по текстах чи пропозиції, то Ви можете написати авторам.


© 2018 ITUADE - новини та аналітика про європейську IT-галузь, вихід українських фірм на ринок ЄС