Savedo - як німецькі вкладники напоролись в Естонії на українські реалії

Фінтех-стартап Savedo хотів допомогти вкладникам німецьких банків, що в останні роки пропонують відсотки близькі до нуля, знайти краще місце для вкладів. Були обрані одразу декілька банків зі Східної та Північної Європи, що пропонували покращені відсотки.

Завдяки політиці Європейського Центробанку (ЄЦБ) вже декілька років депозитні ставки в провідних країнах Західної Європи знаходяться на дуже низькому рівні – річні депозити зрідка приносять більше ніж 0,5%, навіть довгі депозити на 5-10 років зрідка можуть порадувати вкладника всього скромними 1,5-2% відсотків річних.

Одночасно зростають накопичення населення, для якого практично відсутні безризикові інвестиції. Фонди, чи акції звичайно обіцяють гарні заробітки, але німецький вкладник доволі консервативний, до того ж тримає в пам'яті декілька гучних банкрутств. Багато інвесторів інвестують у бетон та купляють нерухомість, ціни на які підскочили вгору. Але навіть така "класична" інвестиція залежить від коливання ціни чи порядності орендаторів. Тому частина інвесторів все ж шукає можливості заробити гроші з якомога меншим ризиком.

Банки, що мають ліцензію видану ЄЦБ, гарантують своїм вкладникам безпроблемне повернення депозитів на суму до 100 тисяч євро. Тому без особливих ризиків 1 млн євро можна розкидати по 10 різних банках і з того жити. Через те, що депозитні ставки в Німеччині дуже маленькі, інвестори шукають можливості інвестувати в банки інших європейських країн, що пропонують на 0,5-1% більше за місцеві банки.

Саме пошуком таких банків-партнерів для інвесторів з Німеччини, Австрії та Нідерландів зайнявся стартап Savedo, який було засновано у 2014-му році у Берліні. Команда порталу займається оформленням всіх документів та обирає банки партнери. Тут вже можна знайти депозити під 1% річних для суми у 10000 євро. Для порівняння – Deutsche Bank зможе запропонувати в цьому випадку всього 0,05%. Пропозиції на 5-річні депозити вже сягають 1,5% річних.

На сьогодні компанія працює з банками з Португалії (Atlantico Europa Banco de Investimento Global, BiG Banka), Хорватії (Kovanica, J&T Banka та KentBank), Румунії (Libra Internet Bank), Словаччина (Privatbanka), Чехії (J&T Banka). Любителі більш "надійних" банків Західної Європи можуть покласти гроші в банки CKV (Бельгія) та італійський Imprebanca. За допомогою Savedo клієнтів залучають навіть маловідомі німецькі банки Hanseatic Bank та solarisBank. Донедавна до портфоліо проекту входила і співпраця з естонським банком Versobank.

Versobank – маленький естонський банк, що було засновано ще у 1999-му році. Він обслуговував всього 5600 клієнтів, з яких всього 2000 були саме з Естонії й приблизно 1300 були з Німеччини (клієнти Savedo?) Вкладники розмістили на рахунках банку приблизно 253 млн євро (за іншою інформацію мова йде про приблизно 300 млн євро).

Цікаво, у 2012-му році 85% банку купила українська компанія "Укрсільхозпром", що входить до холдингу "Алеф", який належить громадянам України Вадиму Єрмолаєву та Станіславу Віленському. Банк мав свій філіал у Латвії та Дніпропетровську.

Однак 26 березня 2018-го року ЄЦБ анулював ліцензію Versobank через систематичні порушення законодавства по боротьбі з відмиванням грошей та запобіганню тероризму. За даними ЗМІ через банк було відмито понад 205 млн євро. Гроші виводились з Росії в період з 2011 по 2014 у так званій справі "Ландромат", про яку вперше написали представники російської "Нової газети". В українській пресі неодноразово писали про фінансові схеми дніпропетровського олігарха Єрмолаєва.

Дивно, чому менеджери Savedo не прочитали про цей банк більш прискіпливо. Всі вкладники, серед яких також 1300 німецьких клієнтів, скоріш за все вже повернули свої кошти (принаймні застраховану суму у 100 тисяч євро), але їм довелось все ж понервувати. Отак дивні українські схеми долетіли навіть до обережних німецьких вкладників...

Це також може бути для Вас цікавим

#LikeABosch - як німецький концерн популяризує Internet of Things

Німецький концерн Bosch завдяки агресивному маркетингу популяризує свої рішення у сфері Internet of Things.

Made in EU: європейські фірми єднають зусилля для виготовлення електробатарей

Одним з викликів автомобільної галузі останніх років став перехід деяких виробників на двигуни на альтернативному паливі. Трендсетером в цьому напрямку стала американська компанія Tesla, електричні седани якої захоплюють ринок.

Фінтех-стартап Raisin купив німецький банк MHB-Bank

Практично кожен день з'являються новини, що той чи інший банк викупив долю в стартапі, але німецький фінтех-стартап Raisin зробив навпаки та купив собі банк-партнер.

Блог про європейське IT

IT-UA-DE - блог про європейську IT-галузь знаходиться в тестовій фазі. Якщо у Вас виникли якісь питання по текстах чи пропозиції, то Ви можете написати авторам.


© 2018 ITUADE - новини та аналітика про європейську IT-галузь, вихід українських фірм на ринок ЄС